Înapoi
Știința II câștigă cu 9-1
campionat
09.09.2018
Formația noastră secundă a reușit scorul etapei învingând AS Poly 2014 Iași pe Stadionul "Victoria" din comuna cu același nume. Echipa noastră a deschis rapid scorul în minutul 2 prin Costin Răzvan după o recuperare pe partea dreapta, iar căpitanul Dascălu Mihai a majorat diferența 8 minute mai târziu când a trimis mingea cu capul în plasa aparată de portarul gazdelor, Achiței Vlad. Până la finalul primei reprize, băieții antrenați de Danielevici Cristian au mai marcat de încă două ori prin Sava Marian în minutul 16 cu o super execuție direct din corner și prin Grigoraș Ionel cu un șut impecabil sub bară de la 20 de metri. Repriza secundă a început mai moale, iar jocul nu a oferit situații de gol, dar totul s-a schimbat în minutul 66 după o greșeală a apărării gazdelor când după o degajare blocată de Sava Marian, mingea ajunge la Maidan Sergiu care marchează din 10 metri pentru 0-5. În minutul 70, Costin Răzvan reușește dubla după trei șuturi trimise de acesta și de Secară Robert, într-un final, portarul Achiței fiind învins. După alte trei minute, Sava Marian sprintează pe partea dreaptă și trimite în careu până la același Maidan Sergiu care reușește si el dubla. Golul de onoare a celor de la AS Poly 2014 Iași a venit cu 10 minute înainte de final prin Sandu Ovidiu care a șutat din întoarcere de la 16 metri. În minutul 82, Sava Marian înscrie cu un șut din interiorul careului mare la colțul lung trecându-se pe lista marcatorilor cu câte două goluri, iar în minutul 86 Pușcașu Răzvan închide tabela la 1-9 cu un șut de pe linia de 16 metri lateral stânga. Totodată, echipa noastră de juniori A1 a învins-o pe cea a celor de la AS Poly 2014 Iași cu 2-0. Știința Miroslava II va urma să primească vizita celor de la Unirea Mircești în următoarea etapă, duminică de la ora 12:00 pe Stadionul "Miroslava". Știința II: Șerban, Bordeianu, Dascălu, Gavriluță, Pușcașu, Paiu, Costin, Grigoraș, Maidan, Tanana, Sava, Secară, Dima, Tofan.