Înapoi
Știința II remizează cu Scânteia
altele
28.10.2018
Trupa secundă a Științei Miroslava a obținut astăzi un egal împotriva formației de pe poziția a 14-a din cadrul Ligii a IV-a Iași, într-un meci disputat pe Stadionul "Miroslava" în etapa a 11-a. Băieții antrenați de Danielevici Cristian au început cum nu se puteau mai bine și au deschis scorul în minutul 14 prin Chirilă cu un șut din 13 metri după o pasă venită de la Costin. 6 minute mai târziu, Sava Marian preia o minge la 20 de metri de poartă lateral dreapta și șutează la colțul lung fără speranță pentru portarul oaspeților, mingea ricoșând din bară în plasa porții. Cu un avantaj de două goluri, tinerii noștri jucători de vârste cuprinse între 16 și 18 ani s-au relaxat și asta i-a costat, iar în minutul 27, Scânteia reduce din diferență cu o lovitura de cap după un corner de pe partea dreapta, iar 11 minute mai târziu, aceștia egalează din penalty. La 5 minute de la reluarea jocului după pauză, Știința rămâne în 10 oameni după ce Dascălu Mihai vede al doilea galben pentru un presupus henț după o minge venită din pământ. Cu toate acestea, tinerii noștri nu s-au lăsat mai prejos și au continuat să caute golul victoriei și până la finalul meciului am dominat, portarul oaspeților fiind pus la multe încercări, însă tabela a rămas neschimbată. În jocul juniorilor A1 disputat cu două ore înaintea jocului echipei secunde, Miroslava s-a impus cu 2-0 în fața juniorilor Scânteiei prin golurile marcate de Pânzaru Rareș în minutul 15 după o minge venită din bară și de Breșug Rareș după o pasă venită de la marcatorul primului gol.