Înapoi
Victorie împotriva ninsorii și a LPS-ului
amical
24.01.2019
Trupa din Uricani a obținut astăzi prima victorie din 2019 împotriva celor de la LPS Iași după o victorie cu 3-1, partidă disputată pe terenul sintetic din cadrul Stadionului "Emil Alexandrescu". Jocul a început cum nu s-a putut mai bine pentru alb-albaștri reușind să deschidă scorul înca de la primul atac prin Botezatu cu un șut la colțul lung de la 18 metri lateral stânga. În minutul 4, Gorovei majorează scorul la 2-0 după ce a trimis cu capul în poarta adversarilor dintr-o centrare venită de pe partea dreaptă de la Carlos Corduneanu, jucător venit în probe de la Politehnica Iași. În parte a doua a jocului, antrenorul Frunză a schimbat întreaga formație, cu excepția lui Cosmin Nemțanu care a evoluat pe întreaga durată a partidei. Cu 20 de minute înainte de final, LPS reduce din diferență printr-un penalty executat de Plop Ionel, iar în minutul 82, Nemțanu profită de o eroare în defensiva adversarilor și duce din nou scorul la diferență de două goluri cu un șut din 7 metri. Antrenorii Viorel Frunză și Sergiu Japalău au început meciul în formula Duță, Tăcuțanu, Bucur, Balint, Corduneanu, Săvoaia, Bordeianu, Botezatu, Gorovei, Nemțanu, Viorică, iar până la final au mai evoluat Bîlbă, Moisi, Tanana, Vlădeanu, Agrigoroaei, Ichim, Dodan, Sandu, Ciubotaru și Costin.