Înapoi
Victorie cu Vaslui
amical
26.01.2019
Interes mare în amicalul dintre trupa din Uricani și CSM Vaslui, susținători ai ambelor formații fiind prezenți pe terenul sintetic din cadrul Stadionului "Emil Alexandrescu". În fața a peste 100 de spectatori, jocul din acest weekend a oferit publicului un spectacol real în pofida terenului greoi acoperit de un strat subțire de zăpadă în cea mai mare parte. Cuplul de antrenori Frunză-Japalău i-au trimis din primul minut pe Turiță, Vlădeanu, Tăcuțanu, Moisi, Balint, Dodan, Ichim, Botezatu, Gorovei, Viorică și Costin. După doar 9 minute, Gorovei urcă pe partea stângă aproape de careu, centrează pe jos până la Costin, care împinge mingea în poarta vasluiană și deschide scorul cu un șut din 8 metri central. Echipa antrenată de Cristi Ungureanu nu s-a lăsat mai prejos și a căutat egalarea, însă tabela a rămas neschimbată până la finalul primei reprize, ocaziile jucătorilor celor două formații nefiind îndeajuns de clare pentru a se mai înscrie. La pauză au fost efectuate 8 schimbări de partea Miroslavei, intrând Duță, Bucur, Agrigoroaei, Corduneanu, Bordeianu, Sandu, Nemțanu, Marin în locul lui Turiță, Tăcuțanu, Balint, Moisi, Vlădeanu, Gorovei, Viorică și Costin, în timp ce în minutul 67 a intrat și Bîlbă înlocuindu-l pe Duță. Golul egalizator pentru pentru CSM a venit în minutul 70 în urma unei ieșiri greșite la offside a fundașilor alb-albaștri, iar Vlăduț Dudău l-a executat cu un șut cu latul de la 12 metri pe nou intratul Bîlbă. Încurajați din spate de spectatori, dar și de staff-ul tehnic, Știința revine în avantaj rapid după doar 2 minute când Sandu a trecut de 2 adversari pe partea dreaptă, intră în careu și centrează la bara a doua până la Nemțanu care șutează în forță, portarul vasluian nereușind să pareze. Până la finalul meciului, atât Știința Miroslava, cât și CSM Vaslui au mai trecut pe lângă câteva situații de a înscrie, însă scorul a rămas neschimbat, 2-1 pentru trupa din Uricani.