Înapoi
O nouă victorie în fața vasluienilor!
amical
09.02.2019
Cu o formație plină de noutăți la startul partidei de astăzi, trupa antrenată de Viorel Frunză și Sergiu Japalău s-a impus în fața celor de la Sporting Vaslui cu scorul de 2-1, după ce la pauză oaspeții conduceau. Antrenorii au trimis în primul 11 o formație formată din majoritatea jucători veniți în probe: Duță, Tanana, Ichim, Ciubotaru, Balint, Asofiei, Bordeianu, Dodan, Costin, Viorică și Doban, iar în minutul 30 a intrat portarul Bîlbă Sebastian înlocuindu-l pe Duță. Cu toate ca jucătorii noști au avut multiple ocazii de a marca, oaspeții au reușit să deschidă scorul din penalty în minutul 42 prin Octavian Cracea, scorul pauzei fiind 0-1. În minutul 60 au intrat Bodogan, Tăcuțanu, Bucur, Vlădeanu, Săvoaia, Sandu, Botezatu, Gorovei și Nemțanu, singurii neschimbați fiind Viorică și Balint. Jocul Științei a fost vizibil îmbunătățit, tabela fiind rapid modificată. Gorovei egalează la 8 minute de la intrare dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri executată la colțul lung direct în plasa laterală a porții vasluienilor, iar în minutul 89, Tăcuțanu aduce victoria după ce Botezatu execută un corner de pe partea stângă, iar fundașul nostru se înalță peste toată apărarea adversă și înscrie cu capul sub bară. Trupa din Uricani va continua marți antrenamentele, iar joi va pleca în cantonament la Târlungeni, în weekend fiind deja programate două partide amicale cu SR Brașov și ASC Olimpic Zărnești.