Înapoi
Spectacol în derby-ul Miroslava-Pașcani
campionat
02.09.2019
Un meci spectaculos a avut loc la Uricani în primul joc de pe teren propriu a formației Știința Miroslava din noul sezon 2019/2020. Derby-ul județean dintre Miroslava și Pașcani a strâns și continuă să strângă la întâlnirile directe sute de suporteri și reprezntanți mass-media, dornici de a vedea orgoliile și dăruirea celor două loturi ieșene. Pe o căldură de până la 32 de grade cu o ușoară adiere de vânt, meciul a început cu echilibrat, prima ocazie fiind în rândul gazdelor, când Unghianu a reușit să treacă de Zaharia pe partea dreaptă și să centreze în careu, acolo unde Sandu a fost aproape de reluare, însă fundașii pășcăneni au fost atenți și au respins mingea. Ocaziile au continuat să apară în contul alb-albaștrilor, Ichim trimite după un corner peste poartă, Agrigoroaei șutează puternic din 14 metri în blocajul a doi adversari ce s-au aruncat în fața mingii, iar Unghianu intrat în "unghi" trimite la colțul scurt, dar tânărul portar Popa este atent și trimite mingea în corner. În minutul 15 fanii Științei amuțesc atunci când la prima intrare a Pașcaniului în careul advers, centralul fluieră penalty pentru un fault comis de Ichim, care vede și galbenul. Iftimie deschide scorul cu un șut pe jos la rădăcina barei, însă "remontada" mai avea de așteptat. La nici două minute distanță, același Iftimie este lansat, paseză de pe partea dreaptă până la Chiriac care, rămas singur cu portarul Turiță face 0-2, spre surprinderea întregului stadion. Pauza de apă de la mijlocul primei reprize și discursul antrenorului Croitoru pare să-i fi trezit pe jucătorii alb-albaștri care au continuat atacurile, însă șuturile lui Unghianu, Sandu sau Florean nu reușesc sa intre în plasă. Cu toate acestea, Martinescu încearcă o lansare în careu, respinsă nefericit de fundașii pășcăneni în bara tranversală proprie, portarul Popa este derutat, iar mingea ajunge la Săvoaia care îndeplinește o simplă formalitate și reduce din diferență. Cu 9 minute înainte de pauză, Florean trimite în bară de la 20 de metri, iar scorul avea să rămână 1-2 la finele primei reprize. Partea secundă a avut o desfășurare tehnico-tactică previzibilă, Știința atacând pe toate flancurile, în timp ce Pașcaniul mizând pe contra-atac. La 7 minute de la reluarea jocului Florean intră în careul de 16 metri și îl lobează pe Popa, însă fundașul Apostol respinge uluitor mingea pe care scria 2-2. Jocul a rămas unul disputat, intrările dure și ocaziile fiind prezente, iar în minutul 72, pășcănenii pornesc pe un contra-atac, oprit de Ichim care vede al doilea galben și implicit pe cel roșu, făcând ca obiectivul oaspeților de a obține victoria să devină mai ușor. Un minut mai târziu, trupa din Uricani primește o lovitură liberă la 18 metri de poartă, bătută rapid de Sandu până la Florean care egalează cu un șut din 12 metri sub transversală. Cu un om în plus, pășcănenii au forțat victoria, cea mai mare ocazie până la finalul meciului fiind cea din minutul 75 când plecați pe un nou contra-atac 4 contra 2, băieții antrenați de Ivan Marian trimit pe spațiul porții, însă mingea este respinsă de Agrigoroaei de pe linia porții. Cu 5 minute înainte de final, Florean trimite din corner în careul pășcănean, iar fundașii resping din nou în propria bară tranversală, mingea căzând mai apoi pe linia porții și respinsă de oaspeți în aut într-un final. Cu întreg stadionul în spate împingând Știința spre golul victorios, Turiță își face curaj și iese în câteva rânduri până la mijlocul terenului și centrează spre careul advers, fapt ce a avut succes într-un final. În minutul 90 mingea ajunge la Sandu pe partea stângă și centrează în careu până la Mocanu, intrat în locul lui Unghianu în minutul 60, iar acesta înscrie pentru un nemaipomenit și spectaculos 3-2. Un meci de poveste între două echipe ieșene cu de toate spre deliciul spectatorilor în care, de această dată învingători au fost băieții din Uricani. Felicitări Miroslava! Felicitări Pașcani! CLICK AICI pentru galeria foto la jocul dintre Știința Miroslava și CSM Pașcani