Înapoi
Aici este Miroslava!
campionat
29.09.2019
Trupa antrenată de Cristi Popovici și-a recăpătat strălucirea de altă dată reușind să spulbere nou-promovata CSM Bacău cu scorul de 4-0 grație dublelor marcate de Sandu și Mocanu, câte un gol din partea fiecăruia pe repriză. Deși în urma declarațiilor făcute băcăuanii antrenați de Gheorghe Penoff au venit la Uricani pentru a învinge, situația din teren a stat cu totul și cu totul altfel. Cu echipa alb-albastră extrem de motivată pentru a nu mai face niciun pas greșit și cu un Sandu Eduard într-o formă de zile mari, suporterii din tribunele Stadionului "Uricani" au avut parte de un adevărat spectacol, cu 2 goluri și 3 ocazii uriașe în primele 10 minute. La doar 3 minute de la fluierul de start al centralului botoșănean Jîjîie, Ichim degajează o minge din propriul careu spre poarta aparată de Cîmpeanu. Sandu pleacă în sprint din propria jumătate, îl întrece în alergare pe fundașul Belecciu, intră în careu și centrează pe jos până la Mocanu care pune stângul din 9 metri și deschide scorul. La faza următoare, este rândul lui Unghianu să urce pe partea stângă, centrează puternic în careu pe jos, însă Mocanu nu reușește să împingă mingea în poartă pentru 2-0. În minutul 6, Agrigoroaei face un un-doi cu Unghianu, după care îl lansează pe același Sandu care profită de o ieșire hazardată a portarului advers la 18 metri de poartă, îl depășește și înscrie al patrulea său gol din acest sezon. Până la finele primei părți jocul a fost controlat în totalitate de jucătorii Miroslavei care au mai irosit nenumărate ocazii prin Sandu, Mocanu, Unghianu, Agrigoroaei cu faze de 1 la 1 cu portarul advers sau șuturi respinse de pe linia porții de apărătorii băcăuani. Repriza secundă a avut același curs, cu o Știința însetată de victorii și de goluri, care au și venit până la urmă. În minutul 67, Florean depășește 2 adversari pe partea dreaptă, întră în careul mare de 16 metri și centrează în careu până la Mocanu care face dubla, iar peste alte 8 minute, Sandu driblează un adversar la centrul terenului pe un contra-atac și șutează de la peste 40 de metri văzându-l pe portarul Cîmpeanu ieșit din poartă închizând tabela la 4-0 cu un euro-gol. Galerie FOTO => CLICK AICI Pentru Știința urmează întâlnirea din deplasare de la Fălticeni împotriva formației locale, Șomuz, sâmbăta viitoare de la ora 15:00 pe Stadionul "Tineretului" din orășelul sucevean.