>
13 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Dante Botoșani 20 Martie 2021 \\ Ceahlăul Piatra Neamţ - Știința Miroslava 27 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Bucovina Rădăuți
Știri
Victorie si am redevenit lideri!
Trupa din Uricani s-a deplasat sambata la Husi pentru derby-ul cu formatia locala, Husana intr-un joc ce se anunta foarte greu pentru baietii nostri, insa cu o miza uriasa, locul doi sau chiar prima pozitie. In timp ce Stiinta avea cel mai bun atac din serie cu 11 goluri marcate, Husana avea cea mai buna aparare cu doar 3 goluri primite. Cristi Popovici a inceput cu Turita, Martinescu, Benchea, Ichim, Asofiei, Bacanamwo, Florean, Savoaia, Bordeianu, Nemtanu si Unghianu, in timp ce Croitoru Florin i-a trimis in primul 11 pe Bilba, Aioanei, Tenu, Economou, Tofan, Tacutanu, Mihaita, Deleanu, Girdea, Sahru si Agbleta. Daca de la Stiinta au lipsit Sandu, Kenneth, Pipos si Popescu, gazdele nu au putut conta pe Agrigoroaei, Manole si Viorica. Nici una dintre echipe nu a reusit sa puna pe foaia de rezerve numarul maxim de 9 jucatori, la Miroslava fiind 8 si la Husi doar 6. Intalnirea a inceput bine pentru alb-albastri care au avut trei centrari in primele 6 minute spre careul advers, insa Tofan si Tacutanu au reusit sa respinga mingile. Nu acelasi lucru s-a intamplat in minutul 9, cand Martinescu paseaza pana la Florean care ia mingea spre centrul liniei de 16 metri si trimite in careu pe dreapta la Unghianu. Cel din urma intoarce excelent la 17 metri de poarta in apropirea punctului cu var pana la Savoaia care deschide scorul cu un sut cu latul. Jocul a ramas unul deschis, placut publicului prezent fiind un meci plin de ocazii la ambele porti, singurele impedimente fiind baltile pline de apa de pe teren. In minutul 12, Florean trimite in zid dintr-o lovitura libera de la 26 de metri, ca mai apoi grecul Economou sa il incerce pe Turita care boxeaza in afara careului. Prima faza controversata a aparut in minutul 17, atunci cand Unghianu cade in careu dupa un presupus fault, insa centralul lasa jocul sa continue. La doua minute distanta, Turita intervine exceptional si respinge un corner o minge deviata cu capul venita dintr-o lovitura libera executata de Aioanei. Ocaziile au continuat sa apara la portile aparate de Bilba si Turita, insa fara a se mai modifica tabela de marcaj. Cu noua minute inainte de finalul primei reprize, Unghianu ia o minge pe cont propriu, trece de trei adversari pe partea stanga si suteaza de pe linia de 16 metri, mingea nimerind bara, iar scorul a ramas 0-1 la pauza. Repriza secunda a inceput la fel de bine, cu alb-albastrii in atac, insa ocaziile lui Nemtanu, Unghianu sau Savoaia nu i-au dat prea mari batai de cap portarului Bilba. La sapte minute de la reluarea meciului, husenii beneficiaza de un corner, in urma caruia, mingea ajunsa in careu este deviata de Girdea pana la Sahru, iar atacantul gazdelor suteaza din 4 metri, insa Turita intervine magistral si respinge cu varful degetelor in lateral. Scorul avea sa se schimbe in minutul 60, atunci cand Asofiei intercepteaza o minge degajata de fundasii huseni si il lanseaza pe Unghianu, cu ajutorul lui Nemtanu care deviaza usor mingea. Giani urca pe partea stanga si paseaza in careu pana la Florean care face 0-2 cu un sut din 15 metri. La doar cateva minute distanta, Stiinta ramane cu un om mai putin dupa ce Nemtanu vede al doilea cartonas galben dupa o presupusa simulare in careu. Husana a schimbat, intrand pe rand Solomon, Izmana, Chiriac si Sinescu, in timp ce Popovici i-a introdus pe Munteanu, Croitoriu, Costin si Asavoaei, insa jocul a continuat in aceasi maniera, ca si cum s-ar fi jucat 11 la 11. Cu 5 minute inainte de final, Munteanu trimite din lovitura libera in zid, mingea ajunge la Bacanamwo care suteaza de la 25 de metri lateral stanga in bara, consemnand ultima ocazie mare a meciului. Minutele s-au scurs fara a se mai clarifica vreo sansa de poarta, iar Stiinta pleaca cu toate cele trei puncte de la Husi. Surpriza etapei a avut loc la Falticeni, acolo unde formatia locala, Somuz, a fost invinsa pe teren propriu de catre Ceahlaul Piatra Neamt cu 0-1 si a cedat prima pozitie catre baietii lui Cristi Popovici. Pentru galeria foto CLICK AICI Urmatorul meci pentru alb-albastri va avea loc pe Stadionul "Uricani" in aceasta sambata impotriva ocupantei locului 8, Bradu Borca. Jocul se anunta a fi unul greu, intrucat Stiinta nu va putea conta pe multi dintre titulari, insa suntem siguri ca cei ce ii vor inlocui vor putea face diferenta.