>
22 Septembrie 2020 \\ CSM Pașcani - Știința Miroslava 26 Septembrie 2020 \\ Știința Miroslava - Ceahlăul Piatra Neamţ 03 Octombrie 2020 \\ Bucovina Rădăuți - Știința Miroslava
Știri
Victorie uriasa la Suceava!
Desi au avut poate cel mai greu inceput de campionat din intreaga serie, baietii antrenati de Cristi Popovici au reusit sa faca un meci mare si au castigat la Suceava in fata celor de la Foresta, principalul contra-candidat la promovarea in liga secunda. Alb-albastrii au inceput cu Turita, Bacanamwo, Asofiei, Benchea, Ichim, Martinescu, Florean, Nemtanu, Unghianu, Savoaia si Sandu, in timp ce Dorin Goian a trimis in primul 11 pe Zvoronciuc, Sumanariu, Celeadnic, Druga, Visinar, Stanescu, Sahlean, Ungurianu, Nechita, Marin si Martin. Meciul a inceput in forta pentru trupa din Uricani, la prima faza Florean trimitand mingea in transversala cu un sut de la 25 de metri, care mai apoi s-a lovit de bara laterala si a cazut pe linie conform tusierului, moment in care intreaga banca si tribuna (intrucat rezervele conform protocolului FRF trebuie sa stea in tribuna, in spatele bancilor de rezerve) au explodat si au cerut gol valabil pentru Miroslava. La imediat urmatoarele doua faze, Sandu si Ichim au ocazii mari, primul trimitand un sut de la 25 de metri respins de portarul sucevean in corner, iar Ichim trimite cu capul putin peste poarta dupa lovitura de la colt executata de Florean. Intalnirea s-a echilibrat, pana in minutul 26 cand Sandu centreaza de pe dreapta in careu pana la Bacanamwo. Cel din urma paseaza la Nemtanu care are un sut de zile mari, preluare si sut, direct in plasa laterala si deschide scorul pentru Miroslava. Jocul a ramas unul foarte solicitant si dur, ambele echipe dorindu-si cele trei puncte, gazdele ratand alte doua ocazii prin Marin si Martin care au trimis cu capul mult peste poarta aparata de Turita. Cu 2 minute inainte de finalul primei parti, Martin suteaza din intoarcere de la 16 metri si nimereste bara, faza se stinge, iar scorul la pauza a ramas 0-1. Imediat de la reluarea reprizei secunde, sucevenii obtin o lovitura libera de la 30 de metri. Druga trimite in careu pana la Martin care reia la coltul lung pentru 1-1. In minutul 52, Bacanamwo vede un cartonas galben, care avea sa conteze enorm mai tarziu, iar la 3 minute distanta Unghianu obtine un penalty transformat cu usurinta de Sandu care duce Stiinta iar in avantaj, scor 1-2. La 11 minute de la primul galben, Joel il vede si pe al doilea, iar alb-albastrii au ramas in 10 pentru ultima jumatate de ora. Lasati in 10 oameni si cu o aparare excelenta, Stiinta a jucat chiar mai bine, fundasii centrali Asofiei si Ichim reusind sa-si anihileze perfect adversarii, iar sucevenii n-au mai reusit sa se apropie de careul nostru si nu i-au mai pus mari probleme portarului Turita. Pana la final au mai intrat pe rand Asavoaei, Bordeianu, Kenneth si Pipos (5 schimbari in 3 ture fiind valabile in acest sezon). In minutele 79, 87 si 89, Bordeianu are 3 ocazii mari, prin 3 contra-atacuri ale Stiintei, insa mingea pe care scria scorul de 1-3 nu intra in poarta. La doar cateva momente dupa ce centralul Apetrei indica 5 minute de prelungire, o minge sutata de la 16 metri il loveste in mana pe Ichim, iar arbitrul fluiera 11 metri pentru Suceava, moment in care jucatorii lui Popovici se prabusesc la pamant. A fost momentul de aur a portarului Jan Turita care intervine excelent si pareaza sutul trimis de la punctul cu var de capitanul sucevean Druga, iar Stiinta pleaca cu toate cele 3 puncte puse in joc de la Suceava. Galerie Foto - CLICK AICI Pentru alb-albastrii urmeaza o pauza pana luni cand vor relua antrenamentele pentru duelul de sambata de la Dorohoi impotriva nou-promovatei Dante Botosani.