>
24 Aprilie 2021 \\ Știința Miroslava - Sporting Juniorul Vaslui 30 Aprilie 2021 \\ CSM Pașcani - Știința Miroslava
Știri
Calificare in faza a treia
Alb-albastrii au iesit invingatori marti in derby-ul judetului Iasi in faza a doua a Cupei Romaniei, invingand cu 2-0 pe CSM Pascani dupa 120 de minute. Antrenorul Cristi Popovici a mizat in acest meci pe mai multi juniori, incepand jocul in formula Daniliuc, Vladeanu, Corduneanu C, Croitoriu, Popescu, Pipos, Costin, Munteanu, Alexandru, Bordeianu si Obananaya, in timp ce antrenorul pascanenilor, Vacaru Romica, a trimis in teren din primul minut pe Corduneanu A, Agache, Ferariu, Apostol, Hutanu, Vacaru, Albu, Corjan, Kalala, Njopgang si Ursuleasa. Prima repriza a fost una foarte echilibrata, fara prea mari ocazii, suturile celor doua atacuri fiind ori pe langa poarta, ori usor retinute de portari. Partea a doua a inceput in aceeasi nota, prima ocazie mai importanta venind abia in minutul 61 cand Kalala centreaza de pe partea dreapta in careu pana la Ursuleasa care trimite mingea cu capul spre poarta, iar Daniliuc respinge in transversala, ca mai apoi faza sa se stinga. Dupa trei minute, Miroslava ii introduce pe Bacanamwo, Asofiei si Asavoaei, iar ocaziile devin din ce in ce mai dese de partea noastra. In minutul 74 intra Unghianu si Nemtanu, iar Stiinta are sansa de a deschide scorul de doua ori in minutul 88 prin Unghianu si in minutul 92 prin Alexandru Remus. Scorul a ramas 0-0, iar centralul Baltuta a fluierat finalul primelor 90 de minute. In minutul 97, Unghianu face un un-doi excelent cu Nemtanu in careul advers, iar apoi suteaza din 14 metri la coltul lung si deschide scorul. Doua minute mai tarziu Vladeanu are sansa de a dubla avantajul trupei de la Uricani, insa sutul acestuia din 8 metri lateral dreapta se duce putin peste transversala. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize de prelungiri, Albu vede al doilea galben dupa un fault la mijlocul terenului si isi lasa echipa in inferioritate numerica. Ultima faza a primei parti din prelungiri se desfasoara tot la poarta aparata de Corduneanu Alexandru. Asavoaei executa o lovitura libera de la 18 metri, insa mingea nimereste bara transversala si iese in aut de poarta. Ultimele 15 minute s-au jucat in mare parte doar la poarta pascanenilor. Nemtanu suteaza in minutul 110 in blocaj din 10 metri, iar peste alte 5 minute Asavoaei trimite in bratele portarului din 16 metri. Cu doua minute inainte de finalul celor 120 de minute, Benchea il lanseaza pe Unghianu pe partea stanga, atacantul nostru intra in careu, suteaza la coltul lung printre picioarele portarului si inchide tabela la 2-0 pentru Stiinta. Pentru galerie foto CLICK AICI Baietii antrenati de Cristi Popovici se califica in faza urmatoare unde vor intalni cel mai probabil Husana Husi.