>
31 Octombrie 2020 \\ Sporting Juniorul Vaslui - Știința Miroslava 07 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - CSM Pașcani 14 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - Foresta Suceava
Știri
Un dus rece
Alb-albastrii antrenati de Cristi Popovici s-au deplasat sambata la Radauti, acolo unde au intalnit formatia locala Bucovina, intr-un joc ce a contat pentru etapa a 4-a, a Ligii a III-a, seria I. Stiinta a inceput cu Turita, Vladeanu, Benchea, Asofiei, Martinescu, Asavoaei, Bacanamwo, Savoaia, Unghianu, Nemtanu si Florean, in timp ce antrenorul Lup Marius a trimis in primul 11 pe Puianu, Antonesei, Coaja, Florescu, Chirilescu, Bejenar, Danila, Stroe, Plamada, Ciobanu si Stoian. Radautenii au inceput meciul cu o pofta mare de joc dupa 6 luni fara fotbal si au deschis scorul la a doua faza a meciului. Ciobanu i-a pasat pe stanga tanarului jucator Stroe care trimite mingea in careu pana la Stoian, iar cel din urma deschide scorul cu un sut din 10 metri. Imediat dupa golul incasat, Stiinta are trei ocazii prin Benchea care suteaza din 15 metri lateral dreapta puternic pe langa poarta, mai apoi prin Florean care trimite cu capul pe poarta din 10 metri in urma unui corner, iar cea din urma prin acelasi Florean care suteaza din 8 metri lateral stanga din intoarcere in plasa laterala. Meciul a ramas unul foarte disputat, ambele echipe creandu-si multiple ocazii de a inscrie. Unghianu este lansat de doua ori pe partea stanga, urca in careu si centreaza pe jos, insa fundasii radauteni resping. Turita intervine salvator in minutul 21 dupa o banala centrare de la 30 de metri care ajunge sub transversala, insa portarul nostru respinge in corner. 10 minute mai tarziu, trupa din Uricani creaza o faza frumoasa pe partea dreapta, iar Martinescu centreaza in careu, gazdele resping, iar mingea ajunge la Savoaia care dribleaza un adversar si suteaza din 17 metri putin peste transversala. In cautarea golului egalizator, adversarii pleaca pe contra-atac la ultima faza a primei reprize, iar Stoian duce scorul la 2-0 cu un sut deviat din 12 metri lateral stanga. Conform asteptarilor, repriza secunda s-a jucat cu Stiinta atacand poarta lui Puianu, insa fundasii radauteni s-au aparat excelent, acestia mizand doar pe cartea contra-atacului. Florean are cea mai mare ocazie in minutul 60 care suteaza cu latul plasat milimetric pe langa bara din 20 de metri. Cu 4 minute inainte de final, Unghianu dribleaza un adversar pe partea stanga, intra in careu si suteaza la coltul lung putin pe langa poarta. Alb-albastrii nu reusesc sa se intoarca cu niciun punct de la Radauti, insa raman in carti pentru primele doua locuri ce duc la baraj intrucat mai sunt multe etape de disputat. Pentru galerie foto CLICK AICI Baietii nostri se va deplasa miercuri la Husi pentru jocul din Cupa Romaniei, iar dupa vor primi vizita liderului Somuz Falticeni, sambata de la ora 15:00 pe Stadionul "Uricani".