>
31 Octombrie 2020 \\ Sporting Juniorul Vaslui - Știința Miroslava 07 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - CSM Pașcani 14 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - Foresta Suceava
Știri
Focus pe promovarea in Liga a 2-a
Stiinta s-a oprit in drumul din Cupa Romaniei in faza a 3-a dupa ce a cedat pe terenul celor de la Husana cu 2-1, dupa ce la pauza gazdele conduceau cu 1-0. Stadionul "Municipal" din Husi a gazduit miercuri un joc intr-o atmosfera placuta, Cupa fiind un prilej pentru ambele loturi sa-si incerce anumiti jucatori si tactici, dar si prin prisma faptului ca mai multi jucatori si oficiali ai gazdelor au amintiri frumoase sub tricoul alb-albastru de la Uricani. Aici ii putem reaminti atat pe jucatorii Tacutanu, Agrigoroaei, Viorica, Izmana, Bilba, Sandru, Agbleta, Aioanei, cat si pe oficialii Ilie Constantin, Marius Dulcianu, Croitoru Florin care sunt acum parte a lotului din Husi. Cristi Popovici a hotarat sa odihneasca unii titulari intrucat sambata jucam poate cel mai greu meci al acestui tur impotriva liderului Somuz Falticeni, si a inceput cu Turita, Vladeanu, Corduneanu, Croitoriu, Popescu, Pipos, Costin, Munteanu, Bordeianu si Obananaya, in timp ce Croitoru Florin a inceput cu Manole, Tenu, Tofan, Solomon, Rusu, Tacutanu, Mihaita, Agbleta, Girdea, Sahru si Aioanei. Jocul a inceput cu un sut a lui Gardea de la 20 de metri prins cu usurinta de Turita, ca mai apoi, in minutul 4, Solomon sa urce pe partea dreapta si sa centreze in careu, insa Agbleta trimite pe langa poarta din 7 metri. Dupa alte patru minute, Munteanu prinde un sut puternic sub tranversala respins de portarul Manole in corner, iar in minutul 19 in urma unei lovituri libere, acelasi Munteanu trimite din 16 metri peste poarta. La mijlocul primei reprize, in incercarea de a para un sut, Vladeanu intra prin alunecare, iar mingea il loveste in mana. Centralul indica punctul cu var fara ezitare si ii arata cartonasul galben jucatorului nostru. Sahru executa lovitura de la 11 metri si deschide scorul. In minutul 34 acelasi Sahru suteaza de la 18 metri pe jos in bara, iar scorul a ramas 1-0 la pauza. La 5 minute de la reluarea jocului, Obananaya reuseste sa avanseze pe partea dreapta si sa centreze in careu in pofida tatonarii venite de la Tacutanu, iar mingea ajunge la coltul lung la Pipos care pune latul si egaleaza pe tabela de marcaj. La imediat faza urmatoare, o minge respinsa de defensiva Stiintei ajunge la Francis care suteaza puternic de la 16 metri, insa Turita este atent si respinge in corner. In minutul 53, acelasi Agbleta Agbleta este lansat intre fundasii centrali, il dribleaza pe Turita iesit din poarta la 16 metri si inscrie pentru 2-1. Dupa alte patru minute, Kenneth este faultat la 18 metri de poarta adversa, iar Munteanu trimite din lovitura libera pe langa poarta. Acelasi Munteanu mai executa o lovitura libera de la 17 metri direct in zid, iar mingea ajunge la Croitoriu care trimite cu capul spre poarta din 12 metri, insa Manole retine. Antrenorul Croitoru este primul care muta si ii introduce pe Agrigoroaei, Viorica si Dumitru pentru o mai buna gestionare a avantajului de pe tabela, iar cu 18 minute inainte de final, Cristi Popovici ii introduce pe Nemtanu, Unghianu si Bacanamwo. La 6 minute de la schimbare, Nemtanu sprinteaza pe partea dreapta si cade in careul advers, insa centralul lasa jocul sa continue. Pana la final au mai intrat Asofiei si Savoaia, iar jocul s-a disputat in marea sa parte la mijlocul terenului si scorul a ramas 2-1 pentru gazde. Pentru galerie foto CLICK AICI Trupa din Uricani paraseste Cupa Romaniei si continua lupta pentru primele doua locuri ce duc la barajul pentru Liga a II-a. Sambata vom primi vizita liderului Somuz Falticeni care a reusit sa obtina 6 victorii din tot atatea meciuri: 4 in campionat si 2 in cupa (una la masa verde cu Bucovina Radauti), iar peste doua saptamani revenim la Husi pentru jocul din campionat, acolo unde mai mult ca sigur, atmosfera nu va mai fi la fel de placuta si linistita, tinand cont de miza mare a meciului.