>
31 Octombrie 2020 \\ Sporting Juniorul Vaslui - Știința Miroslava 07 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - CSM Pașcani 14 Noiembrie 2020 \\ Știința Miroslava - Foresta Suceava
Știri
O repriza si o repriza
Baietii antrenati de Cristi Popovici au intalnit sambata liderul seriei, Somuz Falticeni, o echipa care avea doar victorii atat in campionat si in cupa pana in acel moment, meciul anuntandu-se unul foarte greu. Daca oaspetii au avut intreg efectivul la dispozitie pentru derby, la alb-albastri a lipsit capitanul Sandu Eduard, prezent insa in tribunele Stadionului Uricani cu mana in ghips. Stiinta a inceput cu Turita, Martinescu, Benchea, Asofiei, Ichim, Bacanamwo, Florean, Savoaia, Nemtanu, Obananaya si Unghianu, in timp ce adversarii au aliniat in primul 11 pe Chindris, Chiselita, Zapata, Julei, Aflana, Dohotariu, Forizs, Hjimja, Toulam, Tututa si Miclos. Meciul a inceput cu o echipa a Miroslavei insetata de puncte si cu o puternica prezenta si presiune in atac, acelasi lucru vazut si in meciul din prima etapa cu Foresta Suceava. Dupa doar doua minute, fundasii oaspetilor trimit o minge la propriul portar, Kenneth intra in careul de 16 metri, iar falticeneanul este fortat sa trimita in aut pentru a evita un eventual blocaj al atacantului nostru. La imediat faza urmatoare, alb-albastrii pleaca pe un contra-atac 3 contra 2 cu Savoaia care trimite pe partea stanga la Kenneth, acesta intoarce in centru la Unghianu care suteaza din 16 metri puternic peste transversala. Urmeaza inca doua centrari de partea noastra trimite se Bacanamwo si Florean in careu, insa alb-rosii resping la prima actiune si blocheaza sutul pe jos a lui Savoaia in cea de-a doua. Deschiderea scorului avea sa vina in cele din urma in minutul 14 cand Florean il invinge pe portarul Chindris dintr-o lovitura libera de la 28 de metri trimisa cu efect si care cade in fata portii. Trupa din Uricani a cautat sa mai marcheze, insa suturile lui Unghianu, Nemtanu sau Kenneth nu au intrat in plasa. Somuz a replicat prin centrarea lui Chiselita respinsa cu usurinta de Ichim si prin sutul lui Miclos de la 18 metri respins de Florean. In minutul 32, Savoaia il lanseaza pe Unghianu cu o pasa de la mijlocul terenului peste apararea adversa, lasandu-l pe golgheterul nostru unu la unu cu Wilfred pe care il dribleaza si suteaza pentru 2-0 cu un sut de la 16 metri. La acest scor, antrenorul oaspetilor face prima schimbare introducandu-l pe Bady Jean in locul lui Zapata. Pana la finalul primei reprize nu au mai fost faze periculoase, doar interventii cu succes ale ambelor defensive si cu un joc echilibrat la mijlocul terenului in marea sa parte. Repriza a doua a inceput lent cu un sut a lui Kenneth in blocaj de la 16 metri, ca mai apoi Tchassem sa il inlcuiasca pe Wilfred. Au urmat trei ocazii pentru oaspeti, insa din care Stiinta a iesit basma curata, mingile fiind respinse de Martinescu si Benchea. La 15 minute de la reluarea jocului, Stiinta pierde un balon la mijlocul terenului, iar Tchassem prinde un sut fantastic de la 18 metri si reduce din diferenta. Cristi Popovici face si el prima schimbare, inlocuindu-l pe Kenneth cu Asavoaei pentru mai multa prospetime in faza ofensiva. Ocazia urmatoare apartine tot oaspetilor, cand Tututa centreaza de pe partea stanga in careu pana la Julei care trimite cu capul peste poarta. Stiinta iese din aparare si are doua ocazii, insa suturile lui Florean si Nemtanu nu reusesc sa intre in plasa portii aparate de Chindris. Urmeaza paradele lui Turita care tine scorul neschimbat, prima data scotand o minge de sub transversala in urmai unei centrari de pe partea stanga care nu anunta nimic, mai apoi dupa o lovitura libera de la 30 de metri unde iese si retine in siguranta, iar cu 13 minute inante de final, cand fundasii nostri gresesc o minge lasandu-l pe capitanul Julei unu la unu cu portarul nostru, insa Jan iese magistral si respinge in lateral. Meciul a ramas unul periculos, Somuz fiind echipa cu ocaziile mai clare, iar in cele din urma golul egalizator a venit in minutul 82, cand Tututa urca pe partea stanga si centreaza in careu pana la Julei care inscrie cu un sut din 5 metri. Adversarii vazuti mai mult decat multumiti cu rezultatul se baricadeaza in propria jumatate, ultima ocazie a meciului apartinand lui Asofiei care ia o minge de la mijlocul terenului si urca pana la linia de 16 metri sutand puternic peste poarta. Derby-ul etapei se termina la egalitate dupa ce cele doua echipe si-au aratat puterea si valoarea fiecare in cate o repriza. Pentru galerie foto CLICK AICI Alb-albastrii se vor deplasa sambata la Husi pentru meciul din etapa a 6-a a Ligii a III-a, acolo unde se va disputa derby-ul etapei dintre ocupantele locurilor 2 si 3.