>
13 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Dante Botoșani 20 Martie 2021 \\ Ceahlăul Piatra Neamţ - Știința Miroslava 27 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Bucovina Rădăuți
Știri
Derby-ul Moldovei. Ultimul al anului 2020
Deja cunoscut pentru spectaculozitatea lui, meciul dintre Stiinta Miroslava si Foresta Suceava a devenit o intalnire clasica, unde cele doua echipe de top ale Ligii a III-a au dat tot ce au avut mai bun in aceasta infruntare. Stiinta si Foresta s-au intalnit pentru prima oara in noiembrie 2017 in Liga a II-a, atunci cand dupa un meci dominat de la un capat la coada de alb-albastri, sucevenii aveau sa dea lovitura de gratie cu 4 minute inainte de final si sa plece cu toate cele 3 puncte de la Uricani. A urmat partida retur unde Miroslava a invins pe Stadionul Areni cu 3-2 si sa ii retrogradeze matematic pe galben-verzi, insa aveau ca ambele formatii sa ajunga inapoi in Liga a III-a, in cele din urma. In sezonul 2018-19, fiecare echipa si-a adjudecat meciul de pe teren propriu, 4-0 la Uricani pentru Stiinta si 3-1 pe Areni pentru Foresta, iar in sezonul incheiat in martie 2020 din cauza pandemiei, cele doua s-au intalnit o singura data, in tur, cand Foresta a castigat cu 3-2 pe Stadionul Uricani. Sezonul 2020-2021 a pornit cu Stiinta si Foresta favorite principale la accederea catre barajul de promovare in Liga a II-a, iar acest lucru este confirmat in continuare de pozitiile ocupate de cele doua in clasament. In prima etapa a acestui sezon, Stiinta a invins cu 2-1 pe Foresta chiar pe terenul sucevenilor, cu un penalty aparat de Jan Turita in minutul 90, iar acum suntem la mai putin de 24 de ore pana la partida din retur. Chiar daca vremea se anunta una destul de racoroasa, suntem mai mult ca siguri ca jocul va fi unul foarte intens si solicitant, din care, sa speram, ca trupa antrenata de Cristi Popovici va iesi invingatoare. Meciul de maine de pe Stadionul "Uricani" va fi transmis LIVE pe canalul nostru de Youtube incepand cu ora 13:50.