>
13 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Dante Botoșani 20 Martie 2021 \\ Ceahlăul Piatra Neamţ - Știința Miroslava 27 Martie 2021 \\ Știința Miroslava - Bucovina Rădăuți
Știri
Deja vu din noiembrie 2017
Stadionul "Uricani" a fost sambata scena derby-ului seriei I dintre Stiinta Miroslava si Foresta Suceava, in cadrul etapei a 10-a. Jocul se anunta a fi unul spectaculos intrucat cele doua formatii se confruntau pentru pozitia de lider, insa s-a dovedit a fi unul inchis, cu foarte putine ocazii de poarta, fiecare focusandu-se pentru a anihila atacurile adversarilor cat mai bine. Cristi Popovici a inceput cu Turita, Martinescu, Bordeianu, Benchea, Ichim, Savoaia, Vladeanu, Munteanu, Nemtanu, Florean si Unghianu, iar Ivan Gvozdenovic i-a trimis in primul 11 pe Gal, Druga, Cealadnic, Vitu, Novacek, Stanescu, Filip, Cerlinca, Marin, Martin si Farcasan. Meciul a inceput echilibrat, iar in minutul 5, Nemtanu ia o actiune pe cont propriu pe partea stanga, intra in careu si suteaza din unghi inchis in bara. Dupa alte 7 minute, Unghianu suteaza de la 18 metri sub transversala, Gal respingand cu varful degetelor in corner. Sucevenii au replicat prin Marin in minutul 16 care a sutat la coltul scurt din 16 metri, insa Turita a fost atent si a respins in corner. Doua minute mai tarziu a fost randul lui Florean sa trimita pe poarta din lovitura libera de la 18 metri lateral stanga, insa Gal a respins in afara careului. Stiinta a continuat sa atace si a avut o noua ocazie mare prin Nemtanu in minutul 28, cand a primit o pasa de la Unghianu la 14 metri de poarta adversa, insa sutul acestuia este moale si retinut cu usurinta de portarul galben-verzilor. La imediat faza urmatoare, fundasii alb-albastrilor fac un fault la 17 metri de propria poarta, iar Druga executa impecabil si deschide scorul la Uricani. Miroslava a continuat sa atace, insa fara a-si mai crea ocazii clare de gol, iar minutele s-au scurs pana la pauza. In partea secunda, sucevenii au trecut la un sistem defensiv de 5-4-1, inercand sa-si pastreze avantajul minim de pe tabela, varful Marin urcand rareori peste propria jumatate. Au urmatocaziile lui Unghianu din minutele 50 si 52, insa suturile acestuia au trecut pe langa poarta adversa. In minutul 63, Vladeanu loveste trimite mingea cu capul spre poarta adversa in urma unei lovituri libere, dar Gal este atent si retine. Au mai intrat la alb-albastri, Asavoaei, Sandu si Popescu, pentru a spori sansele de egalare, insa sucevenii au gestionat bine situatia, reusind sa pastreze acelasi scor pana la finalul meciului, cu toate ca au primit 6 cartonase galbene si un cartonas rosu in ultimele 15 minute pentru trageri de timp sau faulturi. Ultima ocazie si poate cea mai mare a meciului s-a petrecut cu 3 minute inainte de finalul jocului, atunci cand Florean ii paseaza excelent lui Nemtanu in careu printre fundasii adversi, insa jucatorul nostru trimite din intoarcere puternic putin peste transversala, iar Foresta isi ia revansa dupa partida din tur. In tur, Miroslava a invins la Suceava cu 2-1, ceea ce ii ofera un avantaj in caz de egalitate de puncte, lucru care s-ar putea sa conteze mai mult sau mai putin la finalul sezonului 2020-2021 pentru stabilirea celor doua echipe ce vor merge la barajul de promovare in Liga a II-a. Pentru galerie foto CLICK AICI Ultimul meci al anului 2020 pentru alb-albastri va fi restanta de miercuri cu CSM Pascani din cadrul etapei a 9-a. Jocul va avea loc pe Stadionul "Uricani" cu incepere de la ora 14:00.