>
24 Aprilie 2021 \\ Știința Miroslava - Sporting Juniorul Vaslui 30 Aprilie 2021 \\ CSM Pașcani - Știința Miroslava
Știri
Victorie cu Pascani si suntem liderii anului 2020
Ultimul meci al anului 2020 pentru alb-albastri a avut loc la mijlocul acestei saptamani, acolo unde s-au intalnit cele doua echipe din judetul Iasi, participante in Liga a III-a. Cristi Popovici i-a introdus din primul minut pe Turita, Martinescu, Benchea, Ichim, Bacanamwo, Savoaia, Bordeianu, Munteanu, Florean, Asavoaei si Nemtanu, in timp ce pascanenii au inceput cu Corduneanu, Barata, Ferariu, Hutanu, Ilioaia, Vacaru, Corjan, Mercas, Amarii, Albu si Tapu. Prima ocazie importanta au avut-o oaspetii, atunci cand Tapu a reusit sa intre in careu pe partea stanga si a pasat pana la Mercas la 10 metri de poarta, insa sutul acestuia s-a dus peste poarta. Trupa din Uricani a replicat prin Nemtanu, insa sutul acestuia de la 15 metri cu latul s-a dus direct in bratele portarului advers. Scorul a fost deschis de Asavoaei in minutul 25 din lovitura libera, mingea fiind trimisa cu putere sub transversala pe coltul portarului. Acelasi Asavoaei a reusit sa treaca mai apoi de doi adversari si sa suteze de la 16 metri, zona centrala, insa Corduneanu a fost pe faza si a respins cu varful degetelor in corner. In minutul 36, Asavoaei il lanseaza pe Nemtanu pe partea stanga, cel din urma intra in careu si este faultat de goalkeeper-ul pascanean, fiind avertizat de centralul partidei. Capitanul Florean a executat fara probleme pentru 2-0, stabilind si scorul pauzei. Cu o pofta mare de joc, cel mai periculos jucator al Stiintei a ramas tot Robert Asavoaei, care imediat dupa reluarea jocului, suteaza de la 20 de metri sub transversala, portarul Corduneanu respingand in corner. Cateva minute mai tarziu, Florean trimite din corner in careu, iar mingea este deviata de Benchea spre poarta, dar Corduneanu este atent si retine in doi timpi. Poate cel mai frumos gol al anului avea sa fie marcat in minutul 55, cand acelasi Asavoaei inscrie cu o executie de tip scorpion, cu calcaiul pe spate, in urma unui contra-atac, lasandu-l masca pe portarul pascanean. Cu un avantaj linistitor pe tabela, baietii antrenati de Cristi Popovici au reusit sa isi mai creeze ocazii, Bordeianu lovind bara transversala de la 20 de metri dupa o preluare pe piciorul drept si sut cu piciorul stang. Scorul final a fost stabilit de nou-intratul Popescu, care fructifica o pasa cu exteriorul data de Sandu si inscrie din 14 metri lateral dreapta pe langa portar pentru un 4-0 ce ii ofera Stiintei locul 1 pentru urmatoarele luni. Pentru galerie foto CLICK AICI Alb-albastrii vor intra intr-o vacanta bine meritata, urmand ca antrenamentele sa fie reluate in februarie 2021, iar primul joc oficial va avea loc pe 13 martie 2021, pe Stadionul "Uricani" impotriva celor de la Dante Botosani.