Știri
Ştiinţa se reuneşte pe 27 ianuarie. Ce program vor avea alb-albaştrii
Ştiinţa Miroslava se reuneşte pe data de 27 ianuarie pentru a pregati a doua parte a sezonului, după o pauză competiţională plină de schimbări şi de noutăţi în lotul condus de antrenorul Cristian Popovici. Astfel, prima clasată din seria întâi a Ligii a III–a se va reuni miercuri, la ora 14:00, pe Stadionul ”Uricani”. În pauza de iarnă, gruparea alb-albastră a bifat mai multe mutări, atât la capitolul sosiri cât şi la capitolul plecări. Înainte de reluarea campionatului, lotul Ştiinţei a fost întărit în toate compartimentele, sub comanda lui Cristian Popovici ajungând fotbalişti cu experienţă, care pot ajuta Miroslava să se menţină în fruntea clasamentului. Candidată clară la promovare, trupa de la poalele Uricaniului reporneşte în cursă de pe prima poziţie, datorită celor 22 de puncte pe care a reuşit să le acumuleze în 10 etape. Cu o linie de clasament impresionantă, în acest sezon, Miroslava a obţinut nu mai puţin de şapte victorii, un egal şi a fost învinsă doar de două ori. Până la începerea pauzei competiţionale, gruparea condusă de Cristian Popovici reuşise să marcheze nu mai puţin de 26 de goluri şi să încaseze doar şapte, fiind echipa cu cele mai multe goluri marcate în Seria întâi a Ligii a III–a. Având în vedere aceste statistici dar şi mutările pe care conducerea clubului împreună cu staff-ul tehnic le-au efectuat în această iarnă, Ştiinţa Miroslava pare în continuare o echipă capabilă să rămână în fruntea clasamentului. Pentru alb-albaştri urmează o perioadă de pregătire, în care vor disputa o serie de meciuri amicale, premergătoare partidei din etapa a XI-a, când băieţii antrenaţi de Cristian Popovici vor primi vizita celor de la CS Dante Botoşani, echipa aflată pe poziţia a opta a clasamentului, cu nouă puncte actumulate. În zilele de 1, 2 şi 3 februarie, jucătorii Ştiinţei vor efectua vizita medicală, iar în perioada 10 – 20 februarie va fi efectuată o pregătire centralizată. Meciurile amicale se vor disputa pe 24 şi 27 februarie, respectiv 3 şi 6 martie, în compania celor de la Sporting Juniorul Vaslui şi Aerostar Bacău. Detaliile despre jocurile amicale pot fi regasite pe site-ul clubului, secţiunea MECIURI.