>
24 Aprilie 2021 \\ Știința Miroslava - Sporting Juniorul Vaslui 30 Aprilie 2021 \\ CSM Pașcani - Știința Miroslava
Știri
Redevenim lideri dupa victoria uriasa cu Radauti
Trupa antrenata de Cristi Popovici a primit sambata vizita celor de la Bucovina Radauti intr-un derby adevarat intre echipele de pe primele doua pozitii din serie. Meciul a avut o incarcatura cu totul speciala deoarece in cazul unei infrangeri, Radautiul si-ar fi adjudecat mai mult ca sigur primul loc care duce la barajul de promovare in Liga a II-a, dar si a faptului ca Stiinta nu mai reusise sa invinga Radautiul din aprilie 2016. Alb-albastrii au inceput cu Sima in poarta, iar in teren au intrat Martinescu, Benchea, Asofiei, Bacanamwo, Nemtanu, Mbengue, Savoaia, Sandu, Florean si Viorica, pe parcursul jocului evoluand si Croitoriu, Mocanu si Asavoaei. Jocul a inceput puternic, oaspetii avand primul sut pe poarta, de la 20 de metri, insa Sima a fost pe faza si a retinut fara probleme. Replica Miroslavei a venit imediat dupa un corner de pe partea stanga executat la prima bara, iar fundasii radauteni au deviat spre coltul lung pana la Assane care a fost aproape de a relua cu latul in poarta din saritura, insa mingea a iesit in corner. In minutul 17, Florean incearca un sut de la 30 de metri, interceptat la linia de 16 metri de Sandu care intra in careu si este faultat de portarul radautean Puianu. Acelasi Sandu executa puternic si deschide scorul pentru Stiinta. Dupa alte 3 minute, Miroslava putea primi un nou penalty dupa un hent in careu facut de fundasii radauteni, insa centralul a lasat jocul sa continue. Oaspetii au continuat sa caute golul egalizator, insa suturile trimise au fost peste poarta sau retinute de portarul Sima. Cu 14 minute inainte de pauza, Sandu este lansat pana la linia de 16 metri si suteaza din cadere, insa Puianu retine in doi timpi. In minutul 35, Viorica profita de o eroare in defensiva oaspete si pleaca spre careu, insa este oprit prin fault la 25 metri de poarta. Florean executa lovitura libera, insa mingea se duce direct in bratele portarului advers. Cu 7 minute inainte de pauza, radautenii profita de o lovitura libera de pe partea dreapta, iar mingea trimisa in careu este reluata cu capul in poarta si scorul avea sa devina 1-1. Pana la pauza au mai fost consemnate doua ocazii, cate una de ambele parti, Viorica scapand pe partea stanga spre poarta, insa a ales sa paseze in careu, in detrimentul sutului, Puianu iesind din poarta si prinzand mingea, iar pentru radauteni un gol anulat dintr-o pozitie clara de offside dupa o noua lovitura libera de pe partea dreapta. Repriza secunda a inceput mult mai calma, fara prea multe ocazii de poarta. In minutul 70, Plamada are sansa de a duce Radautiul in avantaj insa sutul acestuia pe jos de la 14 metri centru este retinut de Sima. La faza imediat urmatoare, Stiinta ataca prin Viorica, care schimba partea pe dreapta la Martinescu, cel din urma intoarce in centru la Nemtanu, iar atacantul nostru prinde un sut de zile mari de la 20 metri la coltul lung si inscrie pentru 2-1 pentru Miroslava. Pana la finalul meciului au mai fost consemnate 3 ocazii, toate de partea Stiintei, prin noi-intratii Mocanu, Croitoriu si Asavoaei, mingea fiind foarte aproape de a intra in plasa. Meciul s-a incheiat cu o bucurie mare a trupei lui Cristi Popovici, care detroneaza Radautiul si ramane in carti pentru promovarea in Liga a II-a, care se va da acum in 4 echipe: Miroslava, Radauti, Suceava, cu cate 26 de puncte si Piatra Neamt cu 25 de puncte. Pentru galeria foto CLICK AICI. Etapa cu numarul 14 ne gaseste la Falticeni pentru cel mai greu meci din deplasare ramas in acest final de campionat impotriva celor de la Somuz. Jocul va avea loc sambata de la ora 15:00 pe Stadionul "Tineretului" din Falticeni.