>
24 Aprilie 2021 \\ Știința Miroslava - Sporting Juniorul Vaslui 30 Aprilie 2021 \\ CSM Pașcani - Știința Miroslava
Știri
Meci bun de pregătire pentru Ştiinţa. Cum a arătat a doua partidă cu Vasluiul
Ştiinţa a disputat un nou meci amical, în compania celor de la Sporting Juniorul Vaslui, pe data de 3 martie. Astfel, alb-albaştrii continuă pregătirile pentru reluarea campionatului. Chiar dacă au pierdut cu scorul de 1-0 meciul care s-a disputat la Roman, pe stadionul Constantinescu Nehoi, băieţii antrenaţi de Cristian Popovici au practicat un joc bun, iar staff-ul tehnic a avut ocazia de a trimite în teren un număr important de jucători. Chiar dacă în prima repriză jocul a fost echilibrat, fără ocazii importante, Miroslava a fost echipa care a avut mai multe intenţii ofensive. Alb-albaştrii puteau marca în minutul 34, când Viorică a scăpat în flancul drept şi a trimis o scăriţă care nu a prins spaţiul porţii. În finalul primei reprize, Nemţanu a solicitat un penalty, din cauza unui posibil fault în careu, dar centralul partidei a decis să lase jocul să continue. Imediat după pauză, vasluienii au reuşit să marcheze, prin Cracea, dintr-o lovitură de la 11 metri. Chiar dacă Ştiinţa a încercat egalarea, meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea Vasluiului. Pentru Ştiinţa urmează un nou meci de pregătire, în compania celor de la LPS Iaşi. Acesta se va disputa pe data de 5 martie. Seria partidelor amicale se încheie cu vizita celor de la CSM Bacău, urmând ca alb-albaştrii să dea piept cu Dante Botoşani, în campionat, pe 13 martie.