>
08 Octombrie 2022 \\ Dante Botoșani - Știința Miroslava 15 Octombrie 2022 \\ Știința Miroslava - Foresta Suceava 22 Octombrie 2022 \\ CSO Viitorul Dărăbani - Știința Miroslava
Știri
Victorie la scor cu Vaslui
Sambata a avut loc meciul amical dintre Stiinta Miroslava si Sporting Juniorul Vaslui, ocazie cu care s-a inaugurat si noul teren de fotbal din cadrul bazei sportive Uricani. Adversarii au deschis scorul in minutul 18 dupa un sut de la 16 metri, iar Miroslava a intors scorul pana la pauza, dupa golurile marcate de Unghianu cu capul, din centrarea lui Tchassem, respectiv capitanul Mihaes, tot cu capul, dupa un corner executat de pe partea stanga de Botezatu. Antrenorul Tibor Selymes a rulat aproape tot lotul, noii veniti avand ocazia de a-si arata puterea si determinarea pe teren, iar acest lucru s-a vazut dupa pauza, Miroslava reusind sa mai inscrie de inca 5 ori. Imediat dupa pauza, Unghianu a facut dubla din penalty, iar vasluienii au redus din diferenta la 13 minute distanta, scorul devenind 3-2. In minutul 64, Unghianu face tripla cu un sut la coltul lung, iar 7 minute mai tarziu, Abraham inscrie pentru alb-albastri cu un sut din zona centrala dupa o pasa venita de la acelasi Unghianu de pe partea dreapta. Hotoi inscrie in minutul 76, cu un sut din interiorul careului, iar Abraham inchide tabela de marcaj la 7-2, dupa o centrare venita de la Corobuta. O galerie foto de la amicalul cu Sporting Juniorul Vaslui poate fi regasita AICI. Stiinta continua astfel seria jocurilor de pregatire, urmand sa mai dispute inca 3 amicale pana la inceperea sezonului 2022/2023 a Ligii a III-a, programata pe 27 august.